Ziyaretçi Defterine Mesaj Yaz
Lebisoft.Net ayça – 30 Ekim 2011 Pazar 18:26:27
bu çinkolu ürünlere karşı zamanla ağızın bağışıklık kazanması gibi bi durum söz konusumudur? yani zamanla ağız kokusunu yoketmemesi gibi bi durum olabilirmi? teşekkürler.
Yanıt : Çinkoya bağışıklık veya alışkanlık olmaz. Çünkü reaksiyon bir titrasyon rekasiyonudur. Fakat subjektif yorumunuz değişmiş olabilir.

Lebisoft.Net önemli – 30 Ekim 2011 Pazar 18:24:11
ıyı gunler doktor bey; Dilinizi çinkolu ürünler ile fırçaladığınızda en az 1 saat ağız kokusundan kurtulabiliyrosanız , ağızdan geliyor olabilir. demişsiniz. benim sorum şu: çinkolu macunla dili fırçaladıktan sonra birşey yiyip içmememe rağmen neden 2 saat gibi bir zaman sonra tekrar koku başlıyor hocam? bu durumda koku dilimin pürüzlü olmasından değilde, tartar, plak gibi şeylerin varlığımı dile mikrop taşıyıp tekrar kokuyu başlatıyor? bunu size sormamdaki amaç dilimde pürüz varlığından dolayımı ağız kokusu oluştuğu yoksa ağzımda başka herhangi bir durumun dilime mikrop taşıyıp taşımadığı? teşekkürler, saygılar
Yanıt : Her biyolojik ortam belirli bazı mikrop listesini oraya davet eder. Bu koşullara ekoloji denir. Sizin ağzınızın ekolojisi o mikroorganizmaları oraya toplamaya müsait oldukça onları engellemek zordur veya kalıcı olmayabilir. Dilinizde varsa çatlaklar pürüzler mikroorganizmaların erken çoğalmasına etkili olur.

Lebisoft.Net mesut – 28 Ekim 2011 Cuma 09:54:46
sevgili murat hoca ben pharmol kullandım çinkolu diş macunu kullandım ama geçmedi keşke 1 saatliğinide olsa geçseydi bu ağız kokusu illeti bunlara rağmen geçmedi ama ben dilimden kaynaklandığını düşünüyorum çünki dilimde tabaka var artı çok kötü kokuyor dilim bunları kullanmama rağmen geçmedi pharmol ve çinkolu macun kullandım diye kesinlikle dilden kaynaklanmıyor diyebilir miyiz
Yanıt : Evet. Büyük ölçüde diyebilirsiniz. Fakat bazı istisnalar vardır. Çinko ile reaksiyona girmeyen kokulu gazlar vardır. (Organik volatil asitler) Bunları salya pH sından veya başka bazı anamnez sorularından yakalamak mümkün olur. Nadirdir.

Lebisoft.Net mesut – 26 Ekim 2011 Çarşamba 13:58:42
Hocam ağız kokunun ağızdan kaynaklandığını bir diş doktoru muayene ettiği zaman ilk etapta anlayabiliyor mu? Ağız kokusu büyük oranda ağızdan kaynaklanıyormuş ama mide bağırsak... gibi iç organlardan da bu sorun ortaya çıkıyormuş.Demek istediğim diş doktoru ağızdan kaynaklanmıyor deyip başka bölümlere daha sonra gitmemiz gerekmiyor mu? ilk önce diş doktoru muayene etmesi gerekir ki kaynağını bulmak daha kolaylaşsın.Tabi diş doktorları bu konuda yetersiz kalıyor... iyi çalışmalar
Yanıt : Dilinizi çinkolu ürünler ile fırçaladığınızda en az 1 saat ağız kokusundan kurtulabiliyrosanız , ağızdan geliyor olabilir.

Lebisoft.Net azra – 22 Ekim 2011 Cumartesi 00:39:18
haklısınız.kusura bakmayın durum yeni olduğu için panikle üstün körü gitmişim sorularınız doğrultusunda tekrar yineliyim--
ilaç dişime konulmuştu ,çürük olduğu için direk kanal yapıldı hatta devitaldi-ben sonunda dokorumun yaptığı açıklama da haberdar oldum,gördüğüm birşey yok,bana kökün birinde hafif ilaç taşması var dedi.şu anda bir şikayetim yok sadece çok sert yiyecekleri birde lokum tarzı besinleri ilk birkaç çiğneme sonra kaybolan bir durum var. ama internette baktım ileride sancı,ağrı,şişme hatta eriyen -erimeyen türden olduğu, yapan durumlar olabiliyormuş. acaba benimde böyle durumlar olur mu?henüz kesilen birşey yok benim kendi düşüncem di yani açıkcası bu tarz durumlarda nasıl bir tedavi şekilleri var diş etini mi kesip o taşkınlığı almak -yoksa endodonti mi bilmiyorum ..azı dişi dememin sebebide yanlış hatırlamıyorsam nedenini bilmiyorum ama işin ehilliliğiyle bir ilgisi var mı apikal rezeksiyon arka alt azı dişleri için uygun değilmiş benimde- o diş olduğu için merak ettim .Umarım yardım cı olmuşumdur tekrar iyi çalışmalar hocam..

Yanıt : Devital dişlerin kanal tedavisinde kullanılan ilacın (CaOH) kök kanalından ucundan dışarı taşmasının mahzuru olmadığı gibi arzu edilen bir şeydir. Bu aşamada ve tedavinin erken döneminde dişin üzerine basarken duyduğunuz mutsuzluk sürpriz değildir. Geçicidir. Rahat olun. İyi yapılmış bir kanal tedavisinden sonra apikal rezeksiyona gerek duyulması fevkalade nadirdir.

Lebisoft.Net derya – 21 Ekim 2011 Cuma 17:57:46
Peki hocam cvbınız için teşekkür ederim.Koku dilden kaynaklanıyorsa yani ( tabaka ) tıpta sonuç veren tedavisi varmı gerçi nette araştırdım kesin tedavisi var diye birşeye rastlamadım.İlginiz için teşekkür ederim
Yanıt : Dil kaplamasının dilin fırçalanması, antiseptik alkolsüz gargaralar ve çinkolu macunlar dışında tatmin edici sonuç veren bir çözümü yok. Kasap dükkanının önünden kedi kovalamak gibidir. Ekoloji devam ettikçe kediler bir süre sonra geri gelirler.

Lebisoft.Net ayşe – 20 Ekim 2011 Perşembe 22:38:47
hocam bademciklerdeki delikler (küçük 2-3 adet delik var bende) dile mikrop taşıyarak dilin kokmasını sağlarmı? yoksa kokan bademciklerin kendisimi? yoksa herikisidemi?
Yanıt : genellikle kokan dil olur.

Lebisoft.Net azra – 20 Ekim 2011 Perşembe 17:45:41
iy günler ;hocam sorumu gördüm ama yanıt yok ben mi göremiyorum nette mi sorun var yoksa yazmadınız mı?:((
Yanıt : Çünkü ne dediğinizi anlamadım. İlaç taşması zamanla erir mi? diye soruyorsunuz? Ne iacı ? nereye konuldu? Dişinize mi konuldu? nereye taştı? ne şikayetiniz vardı? şu anda ne şikayetiniz var? ne kadar zaman önce bu ilaç taştı? Azı dişte diş eti kesilip yerinden çıklarılırsa alt çene problem olur mu? diye soruyorsunuz. Neden diş eti kesildi? alt çeneden nasıl bir problem beklentimiz olmalı? Hangi sinir hangi cerahata yakın mı diye soruyorsunuz? Hiç bi şey anlamadım. Kaçırdığım bir şey mi oldu yoksa ?

Lebisoft.Net derya – 20 Ekim 2011 Perşembe 13:37:14
hocam sadece ağız kokusu olanlarda mı tabaka oluşur yoksa ağız kokusu olmayanlarda da o problem görülüyor mu? iyi çalışmalar
Yanıt : Evet dildeki tabaka herkeste bulunabilir ve daima çirkin kokar. Gün içerisinde kalınlığı değişebilir. Azalır artar kaybolur yeniden ortaya çıkar vesaire..

Lebisoft.Net azra – 19 Ekim 2011 Çarşamba 23:29:30
hocam ilaç taşması zamanla erir mi?azı dişte diş eti kesilip yerinde çıarılırsa alt çene probelm olur mu?sinirlerin cerahata mesafesi önemli mi?ve ne gibi sıkıntılar yaparda doktora gitmekte acele etmeliyiz iyi çalışmalar..

 Sayfalar : 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,[13],14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34,35,36,37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,47,48,