Ağız kokusu nedir?

Birden fazla kişi, en az 2 ay boyunca, günün her hangi bir saatinde, yakın temasa gerek olmadan (sosyal mesafeden), ayni bireyin ağızında kesintili veya kesintisiz olarak çirkin koku tespit ediyorsa, bireyin kendisi bu çirkin kokuyu duymuyor olsa bile bu klinik tabloya ağız kokusu ismi verilir. Sabahları uyanınca hissedilen, eşlerin öpüşürken duyduğu, sigara ile veya oruç tutarken oluşan, bayanların, gebelik, adet ve yumurtlama döneminde duydukları kötü koku, patolojik ağız kokusu tanımına uymaz ve tedavi edil(e)mez.

Kaç çeşit ağız kokusu vardır?


Tip Tip 0 Ağız kokusu:
Sadece sabahları uyanıldığında duyulan ağız kokusu normaldir. Her bireyde mutlaka az veya çok miktarda bulunur. Tedavi edilmez. Tedavi edilse bile tekrar ortaya çıkacaktır

Dil yüzeyi
Tip Tip 1 Ağız kokusu:
Dil yüzeyi girintili ve çıkıntılıdır. Kriptaların derin çukurlarına yerleşen bakteriler, salyadan ve besinlerden gelen proteinleri uçucu kükürtlü bileşiklere parçalar.
Ağız kokusunun sebebi bu bileşiklerdir. Ağız kokusuna sebep olan düzinelerce VSB gazı vardır. En sık rastlananları burada anlatılmıştır. Emin olunuz bunlardan hiç birisini koklamak istemezsiniz.


Tip 2 ağız kokusu
Tip Tip 2 Ağız kokusu:
Bu grup ağız kokusu da büyük ölçüde dil sırtından gelir fakat bakteri kaynağı ağızın içinde değildir, sinüsler, bademcikler, boğaz veya komşu dokulardır. Bilhassa çocuklarda Tip 1 ile birlikte görülür.
Toplumda hayret edilecek kadar fazla sayıda isanda ağız kokusu sebebidir.Tip Tip 3 Ağız kokusu:Sindirim kokusu, gastroözefajiyal koku
Sindirim enzim veya organları besinleri gereği şekilde sindiremediği zaman besinler bakterilerin çürütmesine terk edilmiş demektir. Sindirim kanalında açığa çıkan gazlar bireyin isteği ve bilgisi dışında ağıza yükselir.
Bireyin geğirmesine gerek yoktur. Burada oluşan gazlar, otururken 0.68 ml/dak, yatarken 0.12 ml/dak hızında ağıza yükselir. Birey bunu bilmez.
Bu tip ağız kokusunda mide ile yemek borusu arasındaki gastroözefajial kapak gevşemişse daha fazla çirkin kokulu gaz ağıza dolacaktır. H. pylori gastriti ağız kokusu sebebidir. Tedavisi özeldir
Bilhassa ilerleyen yaş ile orantılı olarak bu tip ağız kokularının görülmesi artar.Tip Tip 4 Ağız kokusu:Tip 4 ağız kokusu
Akciğerden gelir. Ağız kokusu değildir, nefes kokusudur. Sağlıklı bireylerin nefeslerinde bile 3400 den fazla gaz bulunur. Bu gazlar hücrelerin çöpe atılması için kana bıraktıkları fakat akciğer tarafından yakalanarak dışarı atılan gazlardır.
Bu Tip nefes kokusu hastaları ağız kokusu tedavisine asla cevap vermez, ağız içinde ne yapılırsa yapılsın hiç bir iyileşme göstermez. Çünkü ne koku kaynağı ağızdadır, ne ne sebebi ağızdadır.

Tip Tip 5 Ağız kokusu:Tip 5 ağız kokusu
Ağzının koktuğunu zannederler. Aslında ağızda ölçülebilir hiç bir patolojik koku bulunmaz. Bu sayfada detaylı bilgi vardır: tıklayınız
"Benden uzak durduklarına göre galiba benim ağızım kokuyor" düşüncesi hakimdir. Bunlar genellikle duygulu, narin, disiplinli ve içe dönük kişilik taşırlar. Şaşırtmacalı sorular ile teşhis edilirler. Çok zor teşhis ve tedavi edilirler. Psikiyatrist iş birliği ile tedavi edilmelidir. Bu hastalara asla "ağızınız kokmuyor" demeyiniz.